Државата и граѓанскиот сектор во разговор за финансирање на невладините

Државата и граѓанскиот сектор се во потрага по модел за финансирање на невладините. Тие бараат наместо 5 милиони евра, колку што добиваа изминатите години, оваа година да добијат двојно повеќе – 10 милиони, а во 2022, да стигнат до 30 милиони евра. Владата е уверена дека ќе најдат заеднички јазик, бидејќи  овој сектор поттикнува транспарентност и критичност кон сите општествени појави, особено во финансиската сфера.
Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ