Дончиќ избран во дрим тимот на деценијата

Иако  од 2018  настапува во НБА лигата, елитното европско кошаркарско натпреваруање не го заборави Лука Дончиќ.21 годиншниот словенец  е избран за дел од дрим-тимот на деценијата на Евролигата.Дончиќ го освои местото во почетната петорка со маестралните партии во дресот на мадридски Реал каде настапување три сезони и се  истакна во последната, кога “Лос бланкос“ ја освоија титулата, а Дончиќ  како наследник на повредниот Љуљ ги собра сите почести и награди на  Ф4 турнирот што се одржа во Белград во 2018 година.Таа сезона Дончиќ беше избран за најкорисен кошаркар во Евролигата, со што стана најмлад МВП во историјата на ова натпреварување.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ