Динамо Дрезден жариште на Ковид 19

Германскиот второлигаш Динамо Дрезден објави дека уште двајца членови се позитивни на Ковид 19. Станува збор за еден фудбалер и еден член на бордот на директори и тие се веќе во двонеделна изолација.

Добра вест е дека првите тројца инфицирани по изолацијата имаат негативни тестови и веднаш и се приклучија на екипата. Динамо Последно пласираниот тим во втората лига се уште има забрана да се натпреварува и веќе се одложени три натпревари, а по последните позитивни тестови бројката може да се зголеми.

Во клубот од Дрезден до овој момент извршени пет серии на тестирања на комплетната екипа.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ