Детроит подобар од шампионот, продолжува триумфалната низа на Торонто

Во НБА лигата ноќеска се одиграни се седум натпревари. Детроит го совлада актуелниот шампион Голден Стејт со 111:102 и се задржа на четвртата позиција на Истокот. Блејк Грифин мечот го заврши со 26 поени и шест скока, Стенли Џонсон додаде 19 поени и седум освоени топки под обрачите додека Реџи Џексон беше стрелец на 17 поени.

Во поразениот тим Кевин Дурент имаше 28 поени, шест скока и седум асистенции, а Стеф Кари впиша 27 поени, пет освоени топки и три додавања.

Водечкиот тим на Истокот, Торонто забележа победа од 106:95 во дуелот против Кливленд и стигна до осмиот едно по друго триумф. Каваи Леонард имаше учинок од 34 поени и девет скока додека Паскал Сиакам, Фред Ван Флит и Дени Грин беа стрелци на по 15 поени.

На спротивната страна Тристан Томпсон имаше 18 поени и 19 скока, а Џордан Кларксон постигна 18 поени.

 

НБА РЕЗУЛТАТИ

Њујорк – Милвоки                         136:134 (продолжение)

Вашингтон – Бруклин                   102:88

Хјустон – Чикаго                              121:105

Минесота – Бостон                        109:118

Сакраменто – Индијана               111:110

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ