Десет номинации за Оскар за „Рим“ и „Омилена“

ТВ Телма ексклузивно ќе го пренесува 91-то доделување на филмските награди Оскар в недела, 24-ти февруари 2019.

Американската Академија за филмски уметности и науки денеска ги соопшти номинациите за Оскар во 24 категории. Десет номинации освоија „Рим“ на Алфонсо Куарон и  „Омилена“ на Јоргос Лантимос. По 8 номинации имаат „Ѕвездата е родена“ и „Потпретседател“, а 7 номинации има „Црниот пантер“.

За најдобар филм номинирани се:

 • „Black Panther”
 • „BlacKkKlansman”
 • „Bohemian Rhapsody”
 • „The Favourite”
 • „Green Book”
 • „Roma”
 • „A Star Is Born”
 • „Vice

За нај добра режија номинирани се:

 • „BlacKkKlansman” Spike Lee
 • „Cold War” Paweł Pawlikowski
 • „The Favourite” Yorgos Lanthimos
 • „Roma” Alfonso Cuarón
 • „Vice” Adam McKay

За најдобра главна машка улога номинирани се:

 • Christian Bale во „Vice”
 • Bradley Cooper во „A Star Is Born”
 • Willem Dafoe во „At Eternity’s Gate”
 • Rami Malek во „Bohemian Rhapsody”
 • Viggo Mortensen во „Green Book”

 За најдобра споредна машка улога номинирани се:

 • Mahershala Aliin „Green Book”
 • Adam Driverin „BlacKkKlansman”
 • Sam Elliottin „A Star Is Born”
 • Richard E. Grantin „Can You Ever Forgive Me?”
 • Sam Rockwellin „Vice”

 За најдобра главна женска улога номинирани се:

 • Yalitza Aparicio во „Roma”
 • Glenn Close во  „The Wife”
 • Olivia Colman во „The Favourite”
 • Lady Gaga во „A Star Is Born”
 • Melissa McCarthy во „Can You Ever Forgive Me?”

 За најдобра споредна женска улога номинирани се:

 • Amy Adams во  „Vice”
 • Marina de Taviraво „Roma”
 • Regina Kingво „If Beale Street Could Talk”
 • Emma Stone во „The Favourite”
 • Rachel Weisz во „The Favourite”

 За најдобар филм од неанглиско говорно подрачје номинирани се: 

 • „Capernaum” Lebanon
 • „Cold War” Poland
 • „Never Look Away” Germany
 • „Roma” Mexico
 • „Shoplifters” Japan

За најдобро адаптирано сценарио номинирани се: 

 • „The Ballad of Buster Scruggs”  Joel Coen & Ethan Coen
 • „BlacKkKlansman” Charlie Wachtel & David Rabinowitz, Kevin Willmott & Spike Lee
 • „Can You Ever Forgive Me?” Nicole Holofcener, Jeff Whitty
 • „If Beale Street Could Talk”, Barry Jenkins
 • „A Star Is Born”  Eric Roth, Bradley Cooper & Will Fetters

За најдобро оригинално сценарио номинирани се: 

 • „The Favourite” Deborah Davis, Tony McNamara
 • „First Reformed” Paul Schrader
 • „Green Book” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
 • „Roma” Alfonso Cuarón
 • „Vice” Adam McKay

 

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ