Дербито во Струмица без голови, Шкендија убедлива против Ренова

Во дербито од последното коло во овој дел од сезоната во Македонското фудбалско првенство, Академија Пандев и Вардар играа без голови додека Шкендија со триумф над Ренова ја заврши годината во домашниот шампионат.

Во дербито на долниот дел од табелата Македонија ЃП освои значајни бодови на гостувањето против Победа забележувајќи победа од 2:0, а Силекс славеше во соочувањето со Беласица.

 

ФУДБАЛ – ПРВА ЛИГА / РЕЗУЛТАТИ 18. КОЛО

 

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА                                    0:3

Ваљмир Нафиу 23, Бесмир Бојку 67, Омар Имери 89

 

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ВАРДАР                              0:0

 

ПОБЕДА – МАКЕДОНИЈА ЃП                       0:2

Христијан Кировски 2, Робсон Да Силва 28

 

СИЛЕКС – БЕЛАСИЦА                                    1:0

Емануел Мбела 30

 

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ                                               0:2

Амир Билали 26, Артан Велиу 83

 

ТАБЕЛА

1. ШКЕНДИЈА 18 12 4 2 42:14 40
2. ВАРДАР 18 10 5 3 22:10 35
3. АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 18 9 3 6 20:14 30
4. РАБОТНИЧКИ 18 8 2 8 26:28 26
5. ШКУПИ 18 6 5 7 16:19 23
6. МАКЕДОНИЈА ЃП 18 5 6 7 22:26 21
7. РЕНОВА 18 5 6 7 19:24 21
8. СИЛЕКС 18 4 6 8 12:23 18
9. ПОБЕДА 18 5 2 11 14:24 17
10. БЕЛАСИЦА 18 4 5 9 15:26 17
Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ