Денеска се отвора македонскиот павилјон на Венециското биенале

Палатата Рота Иванчич во центарот на Венеција, од денеска до 24 ноември ќе биде место каде туристите и граѓаните ќе можат да го видат проектот „ Субверзија во црвено “.

Со него уметницата Нада Прља ја претставува нашата земја на 58 Венециско ликовно биенале. Проектот ќе биде распореден во 6 простории, во прекрасниот објект од 17 век.

“Одиме со една инсталација, каде претежно се претставуваат скулптури и слики. Понатаму, изложбата продолжува со една голема маса, црвена маса, на која ќе имаме на денот на отворањето, во 19 часот, дискусија меѓу врвни теоретичари на Левицата, но исто така и критичари на уметноста, кои ќе зборуваат за тоа што претставува иднината за нив”, вели Нада Прља, македонската претставничка на Венециското биенале.

„ Субверзија во црвено“ е продолжение на започнат проект на Прља од 2013 година. За Венециското биенало, во него се додадени дела од нашите уметници Борко Лазески, Јордан Грабулоски, Борис Николовски и од српската уметница Олга Јевриќ. Општествената стварност и сликата за поубав свет и местото на културата во него, е тематски фокус на проектот.

“Секогаш размислувам за тоа како уметникот се наоѓа во светот, како уметникот реагира на ситуациите околу него. И мислам дека уметникот не смее да биде одвоен од тоа што е околу него и да не рефлектира на овие теми. Не само да рефлектира, туку и да најде начин како да го направи овој свет, подобар” – подвлекува Прља.

Зад организацијата на македонското претставување во Венеција стои Музејот на современа уметност. Комесар е Мира Гаќина, куратор е Јованка Попова, куратор- соработник е Тевж Логар од Словенија, а соработник, Артан Садику.

Сотир Трајков

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ

Вести

„Медена земја“ од четврток ќе се прикажува во Прилеп Наградуваниот макеонски документарен филм „Медена земја“...