Дедо Мраз: Природата ни испраќа порака- треба да и помогнеме!

Природата е во немилост секој треба  нешто да направи за природата, ова е годинашната порака на Дедо Мраз кој од Лапонија го започна долгото патување низ светот за да им ги оствари желбите на сите деца низ светот.

Околу половина милион писма и желби од Кина, Полска, Италија, Англија… веќе се пристигнати селото на Дедо Мраз.

Неговото живеалиште го посетуваат повеќе од 350 илјади луѓе во текот на годината, но годинава снегот во северна Полска пристигна доцна. Дедо Мраз вели природата ни испраќа порака треба да и помогнеме.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ