Бранителот на трофејот стартува против Германија

На Европското првенство во ракомет во женска конкуренција денеска ќе се одиграат мечевите од првото коло во Ц и Д групата.

Од 15 часот во Брест, актуелниот шампион Норвешка се среќава со селекцијата на Германија додека за 18 часот закажан е почетокот на дуелот меѓу Романија и Чешка.

Во мечевите од Ц групата што се игра во Монтбелиар во првиот термин од 15 часот се среќаваат Унгарија и освојувачот на среброто на последното првенство, Холандија, а во попладневниот термин Шпанија за противник ја Хрватска.

Вчера во единствениот натпревар од Б конкуренцијата Црна Гора ја совлада Словенија со 36:22 додека во дуелите од А групата, Србија беше убедлива против Полска совладувајќи ја 33:26 додека во вториот меч Данска славеше над Шведска со 30:29.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ