Бектеши: Упешно е спроведен тендерот за фотонапонски централи на приватно земјиште

Успешно е спроведен тендерот за фотонапонски централи на приватно земјиште со кој се потпишани договори за изградба на централи со јачина од  21 мегавати, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.Се работи за 29 различни локации од 23 инвеститори во 16 општини. Сите инвеститори имаат рок од три години да ги завршат работите околку изградбата на фотонапонските централи по што ќе потпишат договори за користење премиуми во траење од 15 години што ќе јачинат државата 420 илјади евра.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ