Бајден ќе се кандидра за претседател на САД

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден, се очекува да го објави своео учество во трката за претседател на САД на изборите во 2020 година, јави „Ај-Би-Си Њуз“.

Бајден планира в четврток преку видео да ја објави својата кандидатура, а веќе в понеделник да се сретне со синдикалните претставници во Питсбург.

„Волстрит Журнал“ претходно објави за плановите на Бајден да се кандидира за претседател од страна на Демократската партија. Според весникот, поранешниот потпретседател од времето на Барак Обама минатата недела ја споделил својата намера со десетмина свои поддржувачи и побарал нивно спонзорство.

Бајден в четврток ја започнува претседателската трка со нула долари, објави „Њујорк Тајмс“.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ