Бах го соопшти најлошото сценарио за ОИ

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет, Томас Бах го соопшти и најцрното можно сценарио за судбината на Игрите во Токио кои се поместени за следната година.

Тој во интервју за BBC истакна дека ако поради некоја причина следното лето Летните игри не се одржат тогаш тие дефинитивно ќе бидат одложени. Бах сепак верува дека светот ќе успее да се справи со овој проблем и дека сепак на крајот Токио следната година ќе биде домаќин на најдобрите светски спортисти.

Бах потенцираше дека олимпиското движење секој потег го повлекува во координација со Светската здравствена организација и верува дека ќе биде откриена вакцина и дека престојот во јапонската престолнина ќе биде безбеден по здравјето на натпреварувачите.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ