АСВЕЛ и Баерн со двегодишни лиценци за Евролига

На денешниот состанок на бордот на Евролигата што се одржа во Тел Авив донесена е одлука од следната сезона наместо 16 во трката за титулата да се натпреваруваат 18 екипи.

Двегодишни лиценци за сигурно учество во елитното кошаркарско натпреварување добија АСВЕЛ од Вилербан и минхенски Баерн кои им се приклучија на Ефес, Фенербахче, Панатинаикос, Басконија, Макаби, Реал Мадрид, Армани, Жалгирис, Барселона и Олимпијакос.

Останатите шест тима настап во Евролигата ќе обезбедуваат преку регионалните лиги и националните шампионати.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ