Арнаудов, Дамовски и Илиевски излегуваат од Шутка

Пратеникот Љубен Арнаудов, и организаторите на протестите за „Заедничка Македонија“ Борис Дамовски и Богдан Илиевски излегуваат од Шутка. Скопска апелација ги прифатила нивните жалби и им ја преиначила мерката притвор во домашен притвор а истовремено да им се одземе и пасошот, потврдија од судот за Телма.

Освен за овие тројца осомничени во истрагата за 27 април, апелација им определила куќен притвор и одземање на пасошот на Јане Ченто, кој вчера на јавна сендица побара да излезе од притвор, Иван Цветановски кој работел во кабинетот на Велјановски и Оливер Радулов од УБК.

За други шестмина осомничени за крвавиот четврток, скопска апелација ги потврдила мерките определни од Кривичниот суд. По вчерашната јавна седница скопска апелација одлучила екс министерот за внатрешни Митко Чавков да остане во притвор, Јохан Тарчуловски во домашен притвор, отфрлени се жалбите на Горан Ангеловски, Илија Славевски, Сашо Марковски и Вилијам Михајловски.

За најмногу една седмица кривичниот суд треба редовно да сеп роизнесе за мерките на осомничените за 27 април  за 4 месец од отворената истрага.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ