АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ ПОБЕДНИК НА 27. КУП НА МАКЕДОНИЈА

Домашната Куп сцена доби нов член,Академија Пандев  е 14  екипа што го крена победничкиот пехар.Во денешното финале на арената Тодор Проески ,екипата до Струмица стигна до титулата после изведување на пенали со вкупни 6-4.

Основните 90 минути завршија со  по два гола на двете страни.Академија Пандев уште во 10 минута преку Сашко Пандев стигна до водтвсо,.Во  21.минута  Робсон Да Силва изедначи од слободен удар.Македонија ЃП стигна и до пресврт со голот на Тантуровски во 84-та а  третата екипа после Шкендија и Вардар во првенството  извлече продолженија со удар  од 11 метри дело на Дориев на 4. минути до крајот.Во двата екстра периоди од по 15 минути немаше погодоци,а по изведувањето на пенали,Акадамија Пандев со 4-2 успешно ја затвори фудбалската приказна во 2019.На другата страна,Македонија ЃП ,Куп  победникот од 2006 година по втор пат остана без трофеј во финалето.Екипата од Ѓорче Петров играше финале и во 2009 кога загуби од Работнички на пенали со 6-5 (1-1).

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ