Македонија

„Операција метла“ пред летните одмори

Пред летните одмори, премиерот Заев ќе предложи реконструкција на Владата. Таа веројатно ќе ги опфати министерствата за култура, за животна...

Во Скопје и Битола бучавата од сообраќајот е двојно поголема

Бучавата од сообраќајот мерена на три локации во Битола и две во Скопје покрај училишта и болници,  покажува двојно поголеми...

Реисот Реџепи прашува зошто владата се насочи против ИВЗ

Реисот Сулејман Реџепи по завршувањето на седницата на Ријасетот прашва зошто владата се насочи против ИВЗ и ја повика да делува...

Вејсели: ИВЗ е посвета од целата власт на Заев (видео)

Реисот Сулејман Реџепи не си дава оставка, дециден вечерва Мухарем Вејсели од ИВЗ. Тој главната порака ја упати кон актуелната...

Свет

Масовен погреб на жртвите во Шри Ланка

Во Шри Ланка денеска се одржа првиот масовен погреб за жртвите во терористичките напади за време на католичкиот велигден а...

Во Северна Ирска уапсена жена за убиство на новинарката

Полицијата на Северна Ирска денеска соопшти дека согласно Законот за тероризам уапсена е жена во врска со убиството на новинарката Лајра...

Почнува процесот против Фијон и неговата сопруга поради корупција

Истражен судија нареди судење на поранешниот премиер на Франција, Франсоа Фијон и неговата сопруга поради обвинение за корупција. Фијон, кој...

Врховниот суд на Мјанмар ја потврди пресудата за новинарите на Ројтерс

Врховниот суд на Мјанмар денеска ја отфрли жалбата на двајцата новинари на Ројтерс осудени на седум години затвор за кршење...