Македонија

Гордана Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ (видео)

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април....

ВМРО ДПМНЕ на претседателските избори ќе оди со Гордана Силјановска Давкова

Делегатите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенцијата во Струга со 408 гласа ја избраа професорката Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претстојните...

Почна гласањето, делегатите на ВМРО-ДПМНЕ бираат меѓу деветте кандидати (видео)

Делегатите на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да гласаат за избор на еден од деветте пријавени кандидати за претседател на државата. На гласачките ливчиња...

Полицијата не сака да коментира за соопштението дека спречила терористички напад

Откако полицијата синоќа соопшти дека спречила терористички напад од „поддржувачи на ИСИС кои истиот  го планирале во Република Северна Македонија“,...

Свет

Насилни анти-владини протести во Тирана

Ескалираа масовните антивладини протести во Тирана. Шестмина се повредени во судирите со полицијата, која со солзавец и водени топови се...

Тензично на масовните протести, Мета повикува на воздржаност

Масовните протести на албанската обединета опозиција ескалираа со пробивање на полицискиот кордон пред Владата, скршени врати и прозорци, фрлање молотов...

Трамп прогласи вонредна состојба во Америка

Американскиот претседател го направи она од што сите се плашеа. Незадоволен од одлуката на Конгресот да не му ги одобри...

Конгресот на САД го усвои буџетот за финансирање на владата 

Двата дома на американскиот Конгрес го усвоија компромисниот буџет за финансирање на федералните владини институции, но во кој не се...