ЦАС ја укина доживотната забрана на руските спортисти

28 руски спортисти ќе имаат можат да настапат на Олимписките игри во Пјонгчанг откако Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана им ја укина доживотната забрана што им ја изрече Интернационалниот Олимписки комитетет (ИОК), поради систематско користење допинг пред четири години на Игрите во Сочи.

ЦАС објави дека за овие 28 случаи немало доволно докази за допинг и од таа причини ги уважи жалбите, а резултатите што им биле поништени на руските спортисти повторно се важечки.

ЦАС делумно ја прифати жалбата на други 11 ет спортисти, кои наместо доживотна, добија само забрана за настап на Олимписките игри во Пјонгчанг, кои ќе започнат на деветти февруари.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ