Вести Свет Топ вести

Американските сили нападнаа цели на јеменските бунтовници Хути

Централната команда на САД денеска соопшти дека американските сили уништиле седум радари на јеменските бунтовници Хути, едно беспилотно летало и два површински морски беспилотни летала во Јемен во изминатите 24 часа.

Американскиот одговор уследи по нападот врз грчкиот товарен брод Тутор, што пловеше под знамето на Либерија, а превезуваше јаглен. Од оштетениот брод при нападот на Хутите евакуиран е екипажот. Бродот бесцелно плови низ Црвено Море, а продолжува потрагата по исчезнатиот морнар, соопштија филипинските власти и Поморските трговски операции на Велика Британија.

Постои план за отпочнување на операција за спасување на бродот Тутор, кој превезуваше јаглен под знамето на Либерија. Екипажот на бродот се состоеше од 22 Филипинци, од кои 21 се спасени, а сè уште се трага за уште еден морнар, изјави филипинскиот министер за работници мигранти, Ханс Лео Какдак.

Нападот врз бродот во грчка сопственост се случи на 12 јуни во близина на јеменското пристаниште Ходеида. Тоа е трет напад на Хутите врз брод управуван од филипински морнари од минатата година, при што двајца филипински морнари беа убиени, а 17 сè уште се во заробеништво.

Хутите ја презедоа одговорноста за нападот врз бродот Тутор. Од ноември Хутите користат беспилотни летала и проектили за да ги напаѓаат бродовите во Црвено Море, во теснецот Баб ал-Мандаб и во Аденски Залив, во знак на солидарност со Палестинците во Појасот Газа.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе