Вести Свет

Русија регрутира затворенички за војната во Украина

На крајот на мај, РУСИЈА ослободи група жени од затвор за да се приклучат на руската армија во војната  во Украина,  пишува The New York Times.

Сепак, не е познато дали нивното ослободување е изолиран случај, пилот програма или почеток на поголем бран на регрутирање затворенички.

Воени регрутери почнаа да ги посетуваат женските затвори низ европскиот дел на Русија, повеќе од една година откако на затворениците им понудија помилување и плати во замена за одење на боиштата.

Сепак, до сега, жените кои се пријавиле да се приклучат на војската останувале во затвори без официјално објаснување.

Десетици илјади осудени Руси го прифатија повикот на армијата.

Илјадници од нив беа убиени во Украина, а некои извршија тешки злосторства по нивното ослободување.

Не е познато какви улоги треба да преземат жените на фронтот.

Воените регрутери кои посетија затвор во близина на Санкт Петербург минатата година им понудија на затворениците договори за една година како снајперисти, медицински лица и радио оператори на првата линија, што е значително отстапување од претежно помошните позиции што ги држат женски војници.

Тогаш се пријавија околу 40 од 400 затворенички.

 

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе