Вести Свет

Хутите во Јемен ослободија повеќе од 100 воени заробеници

Бунтовниците Хути во Јемен ослободија повеќе од 100 воени заробеници, соопшти денеска Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Затворениците се ослободени рано утринава во Сана, која сега е под контрола на Хутите.

„Се надеваме дека ова го отвора патот за понатамошни ослободувања и обезбедува утеха за семејствата кои со нетрпение го очекуваат повторното обединување со нивните најблиски“, рече Дафне Марет, шефица на делегацијата на Црвениот крст во Јемен.

Еден од ослободените со здравствени проблеми со возило на брза помош е префрлен во неговиот роден град во Јемен.

Се верува дека има уште илјадници заробеници од војната во Јемен што започна во 2014 година меѓу бунтовниците поддржани од Иран и владата поддржана од Саудиска Арабија.

Многу од нив се водат како исчезнати.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Тешко повреден работник на „Коридорот 8“, од слобода лишен труски државјанин

Дејан Дејан

Новата Влада да продолжи да го гради концептот на интеркултурализам

Дејан Дејан

Иљаз побара турскиот јазик да биде рамноправен, Мицевски го покани да биде дел од Владата

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе