Вести Свет Топ вести

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Норвешка е првата европска земја која јавно објави дека ќе ги уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана, Јоав Галант, доколку Хашкиот трибунал издаде налог за нивно апсење и се најдат на норвешка територија.

Норвешкиот шеф на дипломатијата Еспер Барт Ејде изјави дека доколку се издаде налог за апсење на Нетанјаху и Галант во име на Трибуналот, ќе бидат обврзани да ги уапсат ако пристигнат во Норвешка.

„Судот е тој кој одлучува дали ќе издаде налог за апсење. Ако се случи тоа, сите земји потписнички мора да постапат по него“, рече Барт Ејде.

Ејде за норвешката телевизија ТВ 2 истакна дека земјата, врз основа на меѓународното право, е обврзана да го уапси Нетанјаху и лидерите на Хамас и оти тоа важи за сите држави во Европа, освен за Турција.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе