Вести Македонија Топ вести

Децата растат, родителите стареат, нема кој да се грижи за лицата со аутизам

Бројот на нови случаи на деца со аутизам постојано расте, но тој број е непознат, бидејќи нема регистри, родителите стареат, а на децата нема кој да и пружи грижа, смета Зоран Мијалков граѓанскиот активист и родител на две деца со аутизам.

Според него 1 април е Светскиот ден на лицата со аутизам, бидејќи родителите со години некој ги лаже дека нешто ќе се подобри.

Според него секое семејство кое има дете со аутизам има низа на потешкотеи, бидејќи немаат поддршка од државата. Мијалков вели дека без помош на неговата  ќе биде социјален случај.

Во Штип денеска се одбележа Светскиот ден на лицата со аутизам, учениците од центарот за поддршка на деца со аутизам и учениците од училиштето Ванче Прќе денеска се дружија и упатија порака за подигање на јавната свест кон лицата со потешкотии во развојот.

Викторија Јованова

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Папата Франциск уште еднаш упати повик за мир на Блискиот Исток и Украина

Дејан Дејан

„Цвета“ бизнисот на криминалните банди со трговијата со оружје во Албанија

Дејан Дејан

Нетанјаху: Следат „уште поболни напади против Хамас“

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе