Вести Код Македонија Топ вести

КОД: Исповед за болката и трка за подолг живот- цистична фиброза и државна негрижа

Веќе неколку месеци, пациентите од цистична фиброза алармираат дека за нив има ефикасен нов лек Трикафта и дека државата не набавува од лекот Трикафта.

Спората реакција и државната негрижа со живот ја плати битолчанецот Благојче Илиевски кој почина минатата недела.

Во КОД вечерва исповед на неколку пациенти кои живеат со болките од цистилна фиброза и со надеж дека државата ќе застане на нивна страна.

Во КОД вечерва и разговор со пациентка од Србија која го примила лекот Трикафта и раскажува за животните промени кои ги овозможила оваа современа терапија.

„Не смееме на пациент кој умира да му кажеме, ти фали документче едно, ај врати се кога ќе го најдеш“- вели 31-годишната заболена од цистична фиброза Ана Костадиновиќ во КОД кој ќе се емитува вечерва во 19.15, по вестите на Телма.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Сите лица во малиот авион кој се урна во близина на Загреб се хрватски државјани

Дејан Дејан

(ВИДЕО) Зеленски: Путин е луд! – Русите во Харков погодија хипермаркет

Дејан Дејан

Путин со пофалби до воената индустрија во земјата – квалитетно ја исполнувале одбрамбената наредба

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе