Uncategorized

Бејби бум во Битола на првиот ден од 2021-ва година

Вистински бејби бум се случи на првиот ден од Новата 2021 година во Битола. Вчера  се родија вкупно 10 бебиња, од кои 8 на гинеколошкото одделение во Клиничката болница во Битола, а 2 во приватната болница Плодност.

Од нив 6 се машки и 4 девојчиња. Првото новороденче  во Новата година дојде на свет една минута после полноќ во битолската болница,  а потоа во текот на денот следеа и другите породувања.

-За време на новогодишната ноќ имавме 8 новородени, правилно ги поделивме, 4 момчиња и 4 девојчиња. Првото раѓање беше веднаш после полноќ, на свет ни дојде Методиј, здравко машко момченце, по пат на царски рез, итен царски рез. Потоа доаѓаа и други раѓања. Беше уморно но тоа е сладок умор, кој причинува задоволство кај цела екипа, рече  др. Михајло Вангелов, гинеколог Клиничка болница Битола.

Од Битолската болница велат дека со години не паметат  толкав  број на породувања во еден ден

-Многу ретко, можеби пред 20 години се случувало. Но новогодишните ноќи биле секогаш мирни, но овој пат позитивно се изненадивме и се помина во најдобар ред и за мајките и за бебињата и за нас персоналот, рече др. Михајло Вангелов, гинеколог во клиничката болница Битола.

Во 2020 година,  за  време на најтешката пандемија, во Битола зголемен е бројот на новореднчиња.

-Во оваа година што ја оставивме зад нас, сепак имаше многу нови раѓања, а Клиничка болница забележува пораст на раѓањата во однос на изминатата 2019 година, вели Билјана Гагачовска, директор на Клиничка болница Битола.

Зголемениот број на новороденчиња лани и на првиот ден од Новата година, сепак будат надеж за Битола, која  со години е лидер во државата по негативен природен прираст, односно  бројот на починати е далеку поголем од бројот на новородени деца.

Емилија Мисирлиевски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

„Вин-Вин“ (20.06.2024) Коалициски апетити или реформски резови, европска деблокада или тивка изолација

Дејан Дејан

Таравари во „Топ тема“: Јавното здравство е пред хаварија, а Македонија го има еден од најлуксузните и најдобри приватни здравствени системи

Дејан Дејан

Англија има 14 ресори, Франција – 15, ние ќе имаме 20, а ниту сме богати, ниту сме паметни, ниту имаме потреба од толку – Давитковски во „Топ тема“

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе