100 милиони евра од Германија за системи за наводнување

Со 100 милиони евра германска поддршка, земјава ќе рехабилитира четири системи за наводнување 14.000 хектари по сливот на реката Вардар, ќе изгради мали хидроцентрали на ХЦ „Лисиче“ и ќе реновира седум студентски домови – во Скопје, Охрид, Штип, Прилеп и Битола. Министерот Адеми објасни дека станува збор за темелни енергетски ефикасни, структурални и мерки за подобрување на студентскиот стандард.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ