Топ Тема на Ваша Страна: Закон за амнестија (07.02.2018)

Речиси 800 затвореници деновиве излегуваат на слобода. Не може амнестијата да важи за едни а за други не тврди адвокатот Сашо Дуковски и бара да се преиспита Уставноста на Законот за амнестија . Министертвото за правда се повикува на комитетите на Обединетите нации и Советот на Европа. Осудените на доживотен затвор, убиства , педофилија, велепредавство и шпиунажа не се на списокот за амнестирање. Дали на Македонија и е потребна уште една амнестија? Дали нејзиното спроведување е објективно или селективно? Има ли поткуп или по партиска линија се делат решенија за ослободување?

Дебатираат адвокатот Сашо Дуковски, директорот на Управата за извршување санкции Јовица Стојановиќ, Ване Цветанов од Здружението за истражување, анализи и развој Зелена Лупа.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Последни објави во Топ Тема на Ваша Страна

Топ Тема на Ваша Страна: Дебата со Бујар Османи и Александар Николовски (18.04.2018)

Хан почуствува ,,добри вибрации ,, во Македонија но нагласи дека Владата треба да се фокусира на имплементација на реформите и...

Топ Тема на Ваша Страна: Криминално згаснувањето на Фени (16.04.2018)

Топ Тема на Ваша Страна: Со што се соочуваат новите градоначалници (13.04.2018)

Новите градоначалници – дали ги остварија очекувањата на граѓаните? Што доминира, пи–ар или конкретни проекти? Се слеваат милиони, но општинските...

Топ Тема на Ваша Страна: Гласање за доверба на владата на Заев (11.04.2018)

Владата соочена со гласање на доверба - „животот дојде, но само за владините и партиските функционери на СДСМ и на...

Топ Тема на Ваша Страна: Извршители и принудна наплата (04.04.2018)

Оваа страница е изготвена со поддршка на американскиот народ преку Агенцијата за САД за меѓународен развој (УСАИД). Содржините и ставовите искажани на страницата се одговорност на ТВ Телма и не ги изразуваат ставовите на УСАИД и на Владата на САД.