ТЕНИС

ЛИНА ЃОРЧЕСКА ГО МИНА И 2.КОЛО КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ГС ВО МЕЛБУРН

13 January, 2017 - 15:53

Лина Ѓорческа е е пред историски успех,пласман на Грен слем турнир.

 

Најдобрата македонска тенисерка го мина и вториот филтер квалификации во Мелбурн ,откако за неполн час  игра со супериорни 6-1  во двата сета ја елиминираше унгарката Далма Галфи.За место на  Австралија Опен,Ѓорческа во последното 3.коло име тежок противник , Стефани Вогел од Швајцарија која е  прва носителка во квалификациите.

Веста е прочитана 2025 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.