ПРВА ЛИГА

МАКЕДОНИЈА ИЗНЕНАДИ ВО ШТИП, СО ПРЕСВРТ ЈА ДОБИ БРЕГАЛНИЦА

13 April, 2014 - 18:55

„Ѓорчепетровци“ направија пресврт во триумфот кај Брегалница од 2:1, во последното 27 коло од Првата македонска фудбалска лига. Со оваа победа Македонија покажа дека се додека постојат и теоретски шанси за опстанок ќе се бори да го задржи прволигашкиот статус.

До крајот на првенството остануваат уште шест кола.

Резултати 27. коло (сабота):

Вардар – Ренова 5:1

Пелистер – Металург 1:3

Работнички – Гостивар 3:0

Еуромилк – Шкендија 0:2

Турново – Напредок 4:0
 
Табела:

1. Работнички 50 бодови

2. Вардар 48

3. Хоризонт Турново 47

4. Металург 47

5. Пелистер 47

6. Шкендија 39

7. Ренова 36

8. Брегалница 36

9. Еуромилк 32

10. Македонија ЃП 26

11. Напредок 14

12. Гостивар 14

Веста е прочитана 90 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.