КОД: Македонска врска во шемата на СЦЛ и Кембриџ-аналитика за кампањата на Трамп

Како македонски министер се најде во шемата на Кембриџ Аналитика, која е обвинета за помош на Трамп при освојувањето на претседателската позиција во Белата Куќа. Код во своето вечерашно издание истражува зошто позната македонска организација за истражување на јавното мислење се нашла во прегратките на озлогласената Кембриџ аналитика и објавува кои се методите за влијание врз гласачите кои се користени преку злоупотребени лични податоци оставени на Фејсбук.

Во емисијата КОД вечерва и откритие за, 15 години стари, документи на военото разузнавање и на НАТО во кои имало податоци за можните сторители кои 2003-та ја поставиле мината кај Сопот, во која загинаа двајца полски војници и еден жител на Куманово.

 

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Последни објави во КОД

КОД Истрага за загинатите планинари на Кајмакчалан

https://www.youtube.com/watch?v=99wt8aQE8eI&feature=youtu.be

КОД: Нов доказ во полза на доживотни осуденици 13 години лежи во судско досие

Доказ кој можел да им помогне на двајца затвореници на доживотна казна, осудени за две убиства, цело време бил во судско досие и покажува дека тие не биле вмешани во...

КОД Самоубиства во затвори и убиствата во Кичево (04-02-2018)

КОД: Досието за Владо Танески и мистериозното самоубиство во кофа со вода ќе се најде и во Стразбур

Адвокати на двајца доживотни осуденици преку судот во Стразбур го бараат досието за Владо Танески, новинарот осомничен за убиство на најмалку две жени пред една деценија кој во мистериозни околности,...

КОД – Убиецот на Мартин и насилствата помеѓу малолетници