Турската армија неутрализирала повеќе од 1.300 терористи во Африн

Турските вооружени сили во операцијата „Маслиново гранче“ во Африн, во северна Сирија, досега неутрализирале 1.369 припадници на силите кои Анкара ги смета за терористички, соопшти денеска Генералштабот на турските вооружени...

Вучиќ: Не ме загрижува кампањата што се води против мене во Хрватска

„Патувам во Хрватска со желба да направиме нешто заедно за иднината“ изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Истакна дека во Загреб ќе разговара за билатералните односи помеѓу двете земји, а...

Цените на нафтата паднаа повеќе од осум проценти

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела паднаа за повеќе од осум отсто, што е најниско ниво од декември и е последица од порастот на производството во САД, јакнењето...

Пронајдена бомба на еден од аеродромите во Лондон

Лондонски аеродром е затворен кога бомба од Втората светска војна била пронајдена во близина на реката Темза. Аеродромот Лондон Сити ќе биде затворен цел ден и сите летови се откажани,...

Силен земјотрес во западна Франција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала, денеска го потресе западниот дел на Франција. Како што соопшти француската Национална мрежа за сеизмички следења, епицентарот на потресот бил на 19...

Пронајдена црната кутија на рускиот авион што се урна вчера

Спасувачките екипи ја пронајдоа црната кутија на авионот Ан-148, кој вчера се урна во подрачје југоисточно од Москва, информира шефот на регионалниот директорат на руското Министерство за вонредни ситуации Сергеј...

Францускиот министер за надворешни работи во Багдад на разговори за обнова на Ирак

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан денеска пристигна во Багдад каде со ирачките функционери ќе разговара за обновата и стабилизацијата на земјата по воената победа над групата Исламска...

Тилерсон во посета на Блискиот Исток

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, пристигна во Египет со што ја започна дипломатската турнеја во текот на која ќе посети пет држави во период кога владеат зголемени тензии на...

Претседателот Трамп го потпиша досега најголемиот Буџет за Пентагон

Пентагон доби досега најголем буџет во износ од над 700 милиајрди долари што е многу повеќе пари за одбрана отколку што издвојуваат двата главни американски конкуренти, Кина и Русија. Тоа...

Исчезна авион во Русија, загинале сите 71 патници и членови на екипажот

Патнички авион Ан-148 што полетал од московскиот аеродром Домодедово, исчезнал од радарите по плетувањето. Руски медими јавуваат дека авионот најверојатно се урнал во Раменскиот регион. Во авионот што летал кон...