Нетанјаху ги пофали израелските војници: Го штитат суверенитетот!

Премиерот на Израел, Бенџамин Нетанјаху ги пофали израелските војници по крвавите судири на граница со Појасот Газа, во кои беа убиени 16 Палестинци и преку илјада се ранети. Нетанјаху особено...

Русија тестираше нова интерконтинентална балистичка ракета

Руската војска соопшти денеска дека успешно ја тестирала својата најнова интерконтинентална ракета. Во соопштението на Министерството за одбрана се наведува дека ракетата била лансирана од Плесетска во северозападна Русија и...

Силен земјотрес на Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на јужниот брег на островот Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја, соопшти Американскиот геофизички институт. Според институтот,...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени во Таџикистан

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Таџикистан, соопшти Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил регистриран на 109 километри источно од главниот град...

Шојбле се надева дека Велика Британија ќе остане во ЕУ

Претседателот на Бундестагот и поранешен германски министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека се надева дека Велика Британија ќе се предомисли со одлуката да ја напушти Европската унија по изразената...

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ е оркестрирано од Србија

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде 'комплицирана состојба', изјави...

Најмалку шестмина загинати во судир помеѓу израелската армија и Палестинците

Во судир помеѓу Палестинците и израелската армија во Појасот Газа, загинаа најмалку шест луѓе, а 350 се повредени. Во соопштението од израелската армија се наведува дека Палестинците фрлале камења и...

Борисов: Бугарија нама да протерува руски дипломати

Бугарија нема да протера руски дипломати поради „Случајот Скрипал“, изјави денеска бугарсиот премиер Бојко Борисов. Тој истакна дека Бугарија, која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со...

Ердоган: Турција во секој момент може да започне ненајавена воена операција во Ирак

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека во секој момент може да почне воена операција во ирачкиот град Синџар. - Ние сме одлучни да ставиме крај на терористите...

Москва му даде рок од еден месец на Лондон да го намали персоналот на дипломати во Русија

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека му дало на Лондон рок од еден месец да го намали бројот на дипломатите во Русија на ниво на руската дипломатска мисија во...