Поранешен ученик уби 17 луѓе во училиште на Флорида

Поранешен ученик во средното училиште од градот Паркленд во Флорида отвори оган во училиштето и уби 17 луѓе, соопшти окружниот шериф Скот Израел. Тој информира дека е утврден идентитетот на...

Дамаск негира дека поседува хемиско оружје

Сирискиот заменик-министер за внатрешни работи Фејсал Мекдад негираше дека Дамаск поседува хемиско оружје и додаде дека неговата употреба е „неморална и недопустлива независно од околностите“. Мекдад реагираше на вчерашното соопштение...

Јункер против драстично намалување на расходите за кохезиската политика на ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска ги презентираше своите ставови за клучните прашања од политиката на ЕУ на прес-конференција која траеше речиси еден час. Јункер изрази поддршка за...

Меѓународната заедница ветува милијарди помош за обнова на Ирак

Сојузници на Ирак се ангажираа денеска да обезбедат милијарди долари под формата на заеми и инвестиции и поддршка на обнова на државата по три години војна врз ИД. Во третиот...

Грција бара Албанија да го избрише поимот „Чамарија“ од учебниците

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕјас на седница на грчкиот Парламент побара Албанија да ги „прочисти“ на учебнците од „прашањето за Чамите“. Коѕиас изјави дека во текот на разговорите на...

Почина сопругот на данската кралица Маргрете Втора

Принцот Хенрик, сопруг на данската кралица Маргрете Втора, почина на 83 години, соопшти данскиот кралски дворец. Принцот починал синоќа, кусо време пред полноќ во сон, во дворецот Фреденсборг, околу 40...

Судија од Њујорк ја блокираше одлуката на Трамп да ја откаже програмата ДАЦА

Федерален судија од Њујорк ја блокираше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за укинување на програмата ДАЦА со која им се овозможува на млади имигранти кои илегално дошле во САД ...

Израелската полиција побара премиерот Нетанјаху да биде обвинет за корупција

Откако израелската полиција побара од обвинителството, премиерот Бенјамин Нетанјаху да биде обвинет за корупција, тој самиот се огласи во телевизиско обраќање. Рече дека препораките на полицијата „нема да резултираат со...

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Мартин Шулц синоќа соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер, и оцени дека е време за обновување на партијата. Раководството едногласно ја именувало...

Во британскиот Парламент пронајден сомнителен пакет

Лондонската полиција врши проверка на зградата на британскиот Парламент, соопшти Прес-службата на Долниот дом во Вестминстер. Во соопштението не се посочуваат детали за причините за проверката и се додава дека...