Лазовски: Нема потреба од преиспитување на обврската за ДДВ обврзници

Нема потреба од преиспитување на законската одредба физичките лица со остварен промет поголем од 16 200 евра да станат даночни обврзници, тврди даночниот советник Славко Лазовски.Иако ваквата обврска предизвика многу...

Владата најавува ригорозни мерки за контроли во трошењето, експертите децидни – мора да се почитуваат препораките на ДЗР

Владата ќе го стега ременот околу државните институции и јавните претпријатија кои трошат народни пари -  најавува дека ќе преземе поригорозни мерки за да се подобри ефикасноста на контролата на...

„Фени“ ја достави шемата на прифатени и одбиени побарувања од доверители

Стечајниот управник на „Фени“ ја достави до Велешкиот суд шемата на прифатени и одбиени побарувања од доверителите.На листата од над 40 -тина доверители објавени се податоците за тоа колкав е...

Легнаа 500 милиони евра од еврообврзницата, продолжува и домашното задолжување

Петстотини милиони евра од новата еврообврзница која Владата ја издаде пред десетина дена, веќе се легнати на сметката на државава во Народна банка, потврдуваат за Телма од Министерството за финансии....

УЈП не открива колку граѓани се ДДВ обврзници

УЈП не открива колку граѓани се пријавиле за регистрација за ДДв обврзник. Иако рокот истече на 15 јануари од Управата велат дека имаат рок од 15 дена да изготват решенија...

ММФ очекува зголемен економски раст во светот

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги подобри прогнозите за економскиот раст на глобално ниво за оваа и следната година, предвидувајќи поголема стапка на раст од претходно очекуваната. Аналитичари на ММФ ја...

УЈП тивко и на мала врата ги регистира граѓаните како ДДВ обврзници

Не стивнуваат реакциите во јавноста околу обврската, физичките лица кои оствариле промет над 1 милион денари да се регистрираат како ДДВ обврзници.Дел од експертската јавност нема дилеми дека претходно требаше...

Закони во интерес на граѓаните, а не за тесни бизнис и партиски градежни мотиви

Комплетна реформа на регулативата, со која законите нема да задоволуваат само партиски и тесни бизнис мотиви како досега, туку ќе се грижат за јавниот интерес, бараат градежната фела и невладините....

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС е транспарентен

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека продажбата на неговата компанија ЕДС на Грчкото државно електростопанство е поврзано со преговорите за спорот со името ги...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски воведоа физички лица да плаќаат ДДВ, се размислува за промени

ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести и дезинформации дека Владата предводена од СДСМ е таа којашто ја воведува обврската физички лица кои остваруваат промет од милион денари да плаќаат ДДВ. Станува збор...