Спасовски: Протести се демократско право, но не со насилни елементи пред домови на пратеници

Демократијата подразбира и право на протест, но не е демократски ако во тие протести има елементи на насилство, е ставот на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, з апротестите кои...

Скопје освои важни три бода за опстанок

Скопје оствари важна победа во борбата за опстанок откако го совлада Шкупи во последниот натпревар од 24. коло во Првата македонска фудбалска лига и му го расипа дебито на клупата...

Царовска: Ќе направиме пресврт

Сега кажувам дека храброста и пркосот се движечка сила на прогроесот во општеството. Сега кажувам дека родовата еднаквост не е само прашање на фундаментални човекови права туку и основа за...

Големи провизии и трошоци – банките не ги штедат граѓаните

Високите камати на кредитите не се единствените проблеми што ги мачат граѓаните кога мораат да користат банкарски услуги. Големите банкарски трошоци за обработка на кредитните барања, но и провизиите за...

Гол на годината: Троен „цепелин“ на Кјелце (ВИДЕО)

Екипата на Кјелце со леснотија ги добива натпреварите во полскиот шампионат, освен кога игра дерби против Висла Плоцк. На вчерашниот натпревар против Гдинија, европскиот првак од 2016 година го постигна...

Обдукцијата на починатата родилка од Кичево покажала дека се работи за грешна интубација

31 годишната родилка Дебора Џамбази починала при грешно поставање на тубусот при што оштетен е хранопроводот. Ова укажува дека наместо во дишните патишта цевката за анестезија била ставена во погрешен...

Заев: Македонија и Грција ќе најдат доствоинствено решение

Македонија и Грција ќе најдат достоинствено решение за спорот со името и тоа решение нема да задира во идентитетот на македонскиот народ. Ова го изјави премиерот Зоран Заев кој не...

Драган Данев нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

ИЗврешниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Драган Данев за нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи пратеникот Влатко Ѓорчев побарал да се повлече, поради голем број на обврски. Од...

Маленко: ПФМ има легитимно раководство

Македонското пливање функционира со легитимно раководство откако минатата година во ноември беше признаено од Агенцијата за млади и спорт на Редовно Собрание, реагираше првиот човек на Пливачката федерација на Македонија,...

Европарламентот одобри укинување на сезонското сметање на времето

Европскиот парламент денеска го одобри предлогот за укинување на летното и зимското сметање на времето, но конечната одлука за тоа треба да ја донесе Европската комисија. Европратениците бараат Европската комисија...