Лазаров: Победите ни даваат уште поголема самодоверба

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е презадоволен од почетните две победи на ЕП. „Имаме старт од соништата на едно првенство. Победени се квалитетни ривали Словенија и Црна Гора....

ЦРНА ГОРА – СЛОВЕНИЈА

[video width="1920" height="1080" mp4="http://telma.com.mk/wp-content/uploads/2018/01/sreda-17-1-2018-2.mp4"][/video]

ЕХФ ги казни ракометарите со 2.000 евра за различни чорапи

Македонската ракометна федерација (РФМ) доби казна од Европската ракометна федерација (ЕХФ) поради проблем со опремата на играчите. Од македонските играчи „под лупа“ биле: Дејан Манасков, Мартин Велковски, Стојанче Стоилов, Кирил...

ГРАДОТ

Фантастичен трилер за легендата на криминалниот свет кој одлучува да  „сврти лист“. Филмот беше номиниран за „Оскар“. Режија: Бен Афлек ;Улоги: Бен Афлек, Ребека Хол, Џон Хам https://www.youtube.com/watch?v=WcXt9aUMbBk&t=86s  

Двајца загинати при експлозија во станбен комплекс во Антверпен

Две лица загинаа, а 14 се повредени во експлозијата која ноќеска уништи три соседни ниски згради во северниот пристанишен град Антверпен, соопшти белгиската полиција. Полицијата објави дека експлозијата не била...

Дваесетина деца повредени во сообраќајна несреќа во Германија

Најмалку 47 луѓе се повредени, од кои 20-тина деца кога училишен автобус без кочење удрил во ѕид од зграда во градот Ебербах, во југозападна Германија. Од полицијата соопштија дека на...

Хан го поздрави договорот со Бугарија

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил, го поздрави ратификувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија. „Ратификацијата на македонскиот парламент на...

ВМРО-ДПМНЕ очекува Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателот Иванов да не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците што вчера беше изгласан во Собранието. Указот веќе стигнал на масата на...

Десетти марш на „црвените чадори“

Стигматизацијата, дискриминацијата и неефикасноста на институциите кои би требало да ги заштитат сексуалните работници и нивните човекови права, се нештата на кои и оваа година апелираа сексуалните работници и голем...