Македонија против Шпанија ја отвора Главната фаза

По четиридневниот одмор македонската ракометна репрезентација вечерва ќе ги започне натпреварите во Главната фаза на Европското првенство во Хрватска. Во Вараждин првиот предизвик во Групата 2 ќе и биде Шпанија,...

По мечот со Шпанија Ел Команданте ќе има нов помошник-тренер

  Раул Гонзалез од утре ќе има нов помошник на Европското првенство во Хрватска откако доскорешниот помошник Роберто Гарсија Парондо  мора да им се врати на клупските обврски во женскиот...

Франција не знае за пораз, со Шведска како загревање до полуфинале

Иако се очекуваше понеизвесен натпревар со Шведска, Франција лесно стигна до првиот триумф во Главната фаза на Европското првенство во Хрватска. Светскиот првак ја доби најтрофејната репрезентација со 23:17, во...

Словенија немоќна против олимпискиот првак Данска

Данска со победа од 31-28 против Словенија  ја почна главната фаза во рамки на Групата 2 на Европското ракометно првенство во Хрватска. Избраниците на Веселин Вујовиќ не можеа да го...

Чешка не издржа на крајот, Волф и донесе триумф на Германија

Германија започна со триумф во Главната фаза на Европското ракометно првенство во Хрватска. Во Вараждин во рамките на првото коло од Групата 2, актуелниот европски првак славеше победа над Чешка...

Хрватска потешко од очекувањата славеше над Белорусија

Иако се очекуваше лесен триумф за Хрватска тоа не се случи на мечот против Белорусија на почетокот од Главната фаза во Загреб на Европското ракометно првенство. Лесно можеше да се...

Норвешка ја запиша првата победа во Главната фаза, Србија издржа едно полувреме

Норвешка стартуваше со победа во првиот од Главната фаза на Европското ракометно првенство кое се одржува во Хрватска. Актуелниот вицепрвак ја надигра Србија со 32:27 на стартот од мечевите во...

Влада: Успехот на ракометарите е промоција на Македонија

Успехот на ракометните репрезентативци е амбасадорска промоција на Македонија, не само во Европа, туку и во светот, наведува Владата на Република Македонија во денешното соопштение испратено по повод најновиот успех...

Раул: Ќе биде чудно против мојата Шпанија

Шпанскиот тренер Раул Гонзалес кој ја предводи македонската репрезентација на Европското првенство во Хрватска, в недела за прв пат ќе има дуел против неговата земја. -Ќе ми биде чудно в...

Македонија во недела против Шпанија ќе ја отвори Главната фаза на ЕП

Македонската ракометна репрезентација против Шпанија во недела ќе ја почне Главната фаза од групата 2 што ќе се игра во Вараждин на 13 Европското првенство во Хрватска. Два дена подоцна...