Вардар против Кил за пласман на Ф4-турнирот во ЛШ

Кил ќе биде противник на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампиони во ракомет. Германскиот тим го елиминираше противникот на „црвено-црните“ од групната фаза Пик Сегед, откако победи со 29-22...

Вечното дерби без голови: Пелистер се одбрани против Вардар

Фаворитите Шкендија и Вардар денеска не ги оправдаа епитетите против Скопје, односно Пелистер, откако и двата тима одиграа реми без голови. На вечното македонско дерби во Битола, „црвено-црните“ доминираа, имаа...

РФМ ЈА ИСПЛАТИ ПРЕМИЈАТА ОД 30,000 ЕВРА НА СЕНИОРИТЕ

Ракометната федерација на Македонија соопшти дека е исплатена премијата од 30.000 евра на машката сениорска репрезентација, за пласманот во втората фаза на Европското Првенство во Хрватска 2018. Македонија со две...

1. Светската рекордека Пола Редклив промоторка на Скопскиот маратон

Улиците на главниот град по 14-ти пат ќе бидат домаќини на Скопскиот маратон. Најочекуваниот спортски атлетски настан во Македонија, овој пат ќе се одржи на 6 мај. Од година во...

Дебитираше за Англија, па дедо му доби 17.000 фунти во обложувалница

Луис Кук синоќа дебитираше во дресот на фудбалската репрезентација на Англија во ремито од 1-1 против Италија на „Вембли“. Неговиот дедо Тревор, пред три години уплатил 500 фунти во обложувалница...

Наумоски бара ревизија на работата на претходното раководство на МКФ

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски на вчерашниот состанок на Управниот одбор на федерацијата изразил сомнеж за нерегуларности во работата на поранешното раководство на чело со Даниел Димевски. „Во...

Лацио измамен од хакери за два милиони евра

Италијанскиот клуб Лацио беше цел на измама на хакери и останаа без два милиони евра. Калчолигашот преку електронска пошта добил порака од холандскиот клуб Феенорд за уплата на последната рата...

ФФМ закажа нов термин за одигрување на комплетното 25. коло

Комисијата за натпреварувања при Фудбалската Федерација на Македонија (ФФМ) одлучи натпреварите од 25-то коло од Првата лига, кои беа предведени да се играат во четврток, да ги префрли за во...

ОДЛОЖЕНО ДЕРБИТО ПЕЛИСТЕР-ВАРДАР

По барање на актуелниот шампион Вардар,вечното дерби во македонскиот фудбал меѓу екипите на Пелистер и Вардар што беше предвидено да се игра в четврток е одложено.Вардар посочи дека има голем...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП:РАКОМЕТАРКИТЕ ГИ ПРОКНИЖИЈА ПРВИТЕ БОДОВИ

Македонската женска ракометна селекција теоретски остана во игра за пласман на ЕП во 2018 година. Сениорките ги исполнија очекувањата во двомечот со Фарски Острови,дел од 3 и 4 коло на...