Вести

Секој ден во 15:30, 18:30 и 21:40 часот. Денеска со Соња Николовска

Понеделник - петок, во 22:20

Четврток, Април 17, 2014 - 20:45

Македонија

ЗНM ќе поведе постапка пред Судот за човекови права во Стразбур откако Уставниот суд ги одби барањата за заштита на слободите и правата за настаните
Двајца работници на „Македонски железници - инфраструктурае“ се удавија во Вардар.Тие паднале во реката и исчезнале.
Министерката Јанкуловска не знае дали е поведена постапка против градоначалникот на Дојран, Стамов, кој учествуваше во тешка сообраќајна несреќа.
Две години по грозоморниот масакр на Смилковското Езеро, разрешница на судскиот процес се уште нема.

Политика

Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави аудио снимки од разговорот меѓу Никола Груевски, газда Нини и некои посредници за продажба на „Македонска банка“.
Затаил данок на добивка, а вели, државата му е се`! Внимавајте, во наредните денови ќе чуете кој е најголемиот криминалец, тоа е Груевски, рече Заев
Заев е во ногдаун, мафта, сака да удри нешто, затоа обвинува, знае дека по 27 април го чека клоцата од Бранко, рече со боксерски жаргон Груевски.

Економија

Путин експресно одговори на писмото од Баросо: „Газпром“ одговара само за доставата на гас во Европа, а Украина гарантира непречен транзит
Фабриката за автомобилски делови „Руен“ од Кочани е првата компанија во стечај чиј недвижен имот се продаде на електронска аукција.
руски компании ќе инвестираат шест милијарди долари во изградба на топилница за алуминиум и железничка пруга на островот Борнео.
За работодавачите дипломите на кандидатите за работа повеќе не се во прв план. Тие бараат од нив да имаат поминато низ конкретна практична обука.

Свет

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека нема да мора да го искористи своето право да испрати руска војска во Украина.
На патниците на фериботот им било кажано да останат мирни во своите кабини. Тие што го послушале советот потоа останеле заробени во кабините...
Брачен пар од Аргентина девет години чувале девојче во гаража, го измачувале и го хранеле само со леб и вода. Петнаесетгодишното девојче тежи 20 кг.
во Доњецк ситуацијата е многу сложена. Дел од припадницита на полицијата во градот останале лојални на Киев, додека некои ја променија страната.
Според првичните податоци, тројца напаѓачи биле убиени, 13 повредени и 63 уапсени, објави министерот за внатрешни работи Аваков.

СПОРТ

Денеска се одржа редовната прес-конференција по повод саботниот натпревар од ЕХФ Лигата на шампионите, меѓу Металург и екипата на Кил.
Заврши регуларниот дел од сезоната во НБА лигата.Синоќа Атлатна славеше на гостувањето кај Милвоки.Антиќ постигна 8 поени.
Со убедлива победа од 5:1 синоќа против Кајзерслаутерн, фудбалерите на Баерн Минхен се пласираа во финалето на Германскиот Куп.
Манчестер Сити синоќа со многу напори успеа да се спаси од пораз во дуелот со последно пласираниот Сандерленд.
Реал Мадрид го освои шпанскиот Куп на кралот откако синоќа во финалето одиграно во Валенсија ја победи Барселона со 2-1.
МЗТ Скопје и Работнички извојуваа победи на двете средби со кои беше комплетирано четвртото коло од кошаркарската Супер лига.

Филмови

Април, 2014 - 22:30
Декстер Морган, полицискиот форензичар кој дење ги открива траговите од убиствата, но ноќе тргнува во директна потрага по извршителите... Мајкл Ц. Хол во главната улога во оваа многу гледана крими тв-серија во продукција на Шоутајм.
Драма