Македонија

Коѕијас во Скопје на разговори за името

Позициите на Скопје и Атина по меѓусебната размена на нацрт-договори за решавање на прашањето за името ќе бидат тема на...

Во Кривичен суд рочишта за „Тортура“ и „Триста“

Нови рочиште во Кривичниот суд денеска треба да се одржат за предметите на СЈО „Тортура“ и „Триста“. „Тортура“ се однесува на...

Пардју: Не очекувајте голема помош од САД за решение на името!?

Џејмс Пардју, американскиот дипломат кој во 2001 година, заедно со медијаторот на ЕУ, Франсоа Леотар ги предводеше преговорите кои доведоа...

Нефункционално Собрание

Неаргументирани дискусии, бледи фоскули, меѓусебни конфронтации, носење закони без почитување на процедурата, се дел од забелешките наведени во четиримесечниот извештај...

Свет

Усогласена европската позиција за Русија

По долга преговарачка ноќ во Брисел, лидерите на земјите членки на ЕУ постигнаа согласност за ставот кон Русија и нападот...

„Инстант“ медиуми низ маглата на полувистинити и измислени вести

Едно време, печатените и електронските медиуми, секој први април на своите страници или во информативните емисии пласираа некоја неверојатна, смешна...

Кембриџ Аналитика: Фејсбук признава дека допуштил грешки но не презема вина

Основачот на Фејсбук Марк Зукерберг призна дека компанијата направила грешки кои му дозволиле на политичкиот консалтинг Кембриџ Аналитика нелегално да...

Обемот на активности на „Кембриџ Аналитика“ надалеку ги надминува американските избори

Американските избирачи имаат голем број прашања за евентуалната улога на „Кембриџ Аналитика“, компанија за обработка на податоци со седиште во...