Македонија

Човекот кој ја добил задачата за моја ликвидација е во притвор, вели Заев

Премиерот Заев денеска во одговор на новинарско прашање тврди дека човекот кој според сознанијата имал задача да го ликвидира на...

Мицкоски: Зголемувањето на старосната граница за пензионирање е неприфатлива и штетна мерка

Зголемување на старосната граница за пензионирање ќе се прекрши на грбот на граѓаните и ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати ваква мерка....

Заев: ќе се зголеми парламентарното мнозинство со реконструкција на Владата

Премиерот Зоран Заев очекувал дека дел од функционерите во Владата ќе се поправат, оние кои не го поминале овој тест...

Александар Велики приземјен-извадени буквите од скопскиот аеродром

Александар Велики е приземјен. Старото име на скопскиот аеродром замина во историјата. Буквите денеска беа извадени откако Владата одлучи да...

Свет

Најмалку тројца загинати при пад на мал авион во САД

Најмалку три лица загинаа откако се урна мал авион од типот Цесна во американската сојузна држава Индијана. Леталото се урна...

Северна Кореја остро го искритикува генералниот секретар на ОН

Северна Кореја упати остри критики против генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш поради неговата поддршка за санкции, кои би ја...

Турција го осуди холандското признавање на „ерменскиот геноцид“

Турското Министерство за надворешни работи го осуди холандското признавање на геноцидот над Ерменците кој се случи пред сто години. -...

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер регистриран на Закинтос

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран западно од грчкиот остров Закинтос, соопшти атинскиот Институт...