Македонија

Анѓушев: Нема да ја промовираме Македонија како земја на евтина работна сила

Вечерва во Ноќно студио гостин беше вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. https://youtu.be/rhNltvM5jVw

Постапка за утврдување на постоење на недозволена медиумска концентрација кај 24 вести

АВМУ ќе поведе постапка за утврдување на постоење на недозволена медиумска концентрација кај телевизијата 24 вести. Според  Лазо Петрушевски, претседател...

Актерот Јовановски излегува од Шутка во куќен притвор

Актерот и учесник на протестите за заедничка Македонија, Владо Јовановски излегува од Шутка во куќен притвор, одлучила Апелација.  На останатите кои...

Рот: Прозорецот за решавање на спорот наскоро ќе се затвори

Прозорецот на можноста да се реши спорот за името сега е отворен, но наскорот ќе се затвори, порача државниот министер...

Свет

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер регистриран на Закинтос

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран западно од грчкиот остров Закинтос, соопшти атинскиот Институт...

Бројот на жртви во автобуската несреќа во Перу се искачи на 44 лица

Најмалку 44 лица загинаа во јужниот дел на Перу во вчерашната сообраќајна несреќа, кога од патот слета двокатен автобус и...

Нигериската армија ослободила 76 ученички киднапирани од Боко Харам

Единици на нигериската армија ослободиле 76 ученички и откриле тела на две девојчиња откако тие беа киднапирани при напад на...

Експлозив пред амбасадата на САД во Подгорица

Непознато лице синоќа фрли експлозивна направа кон Амбасадата на САД во Подгорица, а потоа со бомба се самоуби пред дипломатското...